Atostogos palatoje

Kažkam paplūdimyje veidą glosto saulės spinduliai, o jiems į į veidą šviečia operacinės lempos. Medicinos turistai noriai kraunasi lagaminus tokioms atostogoms, apie kurias dauguma nė nepagalvotų. Viena iš jų pamėgtų krypčių – Turkija.

thtc-turkija-sveikaspoilsisTurkija turi ką pasiūlyti kiekvienam turistui. Garsioji „viskas įskaičiuota“ sistema vis daugiau lietuvių skatina keisti Palangą į Turkijos kurortus. Puikūs smėlio paplūdimiai, daug saulės, ilgai trunkantis maudymosi sezonas, neaukštos kainos ir gardus maistas – išties tobulas derinys, kai norisi ramiai pasilepinti. Gamtos grožybių mylėtojų laukia geologinis šedevras Kapadokija, gamtos stebuklas Pamukalė, vienas didžiausių pasaulyje dirbtinių ežerų – Žaliasis kanjonas, Kleopatros sala. Istorijos tyrinėtojams – gausus Antikos laikų palikimas: Efesas, Myra, Demrė, Kekova. Turkiškos kainos džiugina ir norinčius apsipirkti. Vis rečiau kam nors padarysi įspūdį pasakęs, kad važiavai į Turkiją slidinėti. Visgi ši šalis dar turi kuo nustebinti. Atėjo metas krautis lagaminus  atostogoms… Turkijos ligoninėje!

Turkijos medicininio turizmo asociacijos (THTC) prezidentas Eminas Çakmakas dažnai pabrėžia, kad jo šalis turistams gali pasiūlyti ne tik jūrą ir paplūdimį, todėl asociacija pakvietė grupę Lietuvos žurnalistų ir medikų  apsilankyti antrąkart čia organizuotoje pasaulinėje sveikatos, sporto ir turizmo parodoje bei kongrese „Hestourex“. Prie įėjimo į Antalijos parodų centrą didingai plevėsavo šalies vėliava, kabėjo milžiniški Turkijos Respublikos įkūrėjo Kemalio Atatiurko bei šalies Prezidento Recepo Tayyipo Erdogano portretai, o viduje šurmuliavo net 160 šalių atstovai.

Netrukome įsitikinti, kad sumanymas pataisyti sveikatą ar pasigražinti Turkijoje gali atrodyti egzotiškas tik todėl, kad mums dar apskritai neįprasta tokiais tikslais važinėti į užsienį. Autobusai nuolat kursavo tarp parodų centro ir vietinių klinikų, kad visi norintieji savo akimis įsitikintų, jog Turkija neatsitiktinai išsiveržė tarp pasaulio medicininio turizmo lyderių. Moderni įranga, pažangiausi gydymo metodai ir medikų profesionalumas ten išties yra pavydėtino lygio. Turkija didžiuojasi turinti viską, ko daugelio šalių medikai dar tik trokšta įsigyti: gama peilį ir kibernetinį peilį-robotą „CyberKnife“ galvos navikams gydyti, robotą „Da Vinci“, radioterapijos ir radiochirurgijos prietaisą „TrueBeam“ bei sveikus audinius tausojančią radioterapiją IORT bei kamieninėmis ląstelėmis (autizmo, leukemijos, Alzheimerio, Parkinsono ir kitoms sunkioms ligoms gydyti).

Atvykę pasveikti 

Turkijos medicininio turizmo asociacijos (THTC) duomenimis, 2017-aisiais medicinos turizmo paslaugomis pasinaudojo 756 tūkst. asmenų. Fenomeną paaiškinti nesunku – šalies vyriausybė itin remia medicininio turizmo plėtrą, o šalies medikai yra pasirengę teikti aukščiausio lygio paslaugas pagal vakarietiškus standartus, mat jų ugdymo modelis yra panašus kaip JAV, o daugiau nei 10 tūkstančių gydytojų yra gavę prestižinių Amerikos ir Vokietijos universitetų diplomus.

46 Turkijos klinikos atitinka tarptautinės akreditacijų organizacijos „Joint Commision International“ (JCI) standartus. Medikų pasaulyje JCI akreditacija reiškia, kad akredituota įstaiga teikia aukščiausios kokybės gydymo paslaugas. Gydymo įstaigoms, norinčioms gauti JCI kokybės įvertinimą, reikia praeiti ilgas, sudėtingas procedūras ir atitikti daugiau kaip 1000 kriterijų. Praėjus trejiems metams akreditaciją vėl tenka atnaujinti. Aukšto lygio medicina garsėjančiame Izraelyje JCI akredituotų įstaigų yra 30, Vokietijoje – 10. Lietuvoje šią „auksinio standarto“ akreditaciją turi trys gydymo įstaigos: Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, „Kardiolitos“ klinikos, „Northway“.

Lietuvoje Turkijos medicininį turizmą geriausiai pažįsta moterys, jau prieš keletą  metų atradusios pagalbinio apvaisinimo procedūras, bet organizuoto medicininio turizmo galimybės atsivėrė 2017-ųjų vasarą, kai veiklą Lietuvoje oficialiai pradėjo Turkijos medicininio turizmo asociacija (THTC). Pasak asociacijos atstovės Lietuvoje Lianos Sokolovos, didžiausias privalumas organizuojantis kelionę ne pačiam, o per Turkijos turizmo asociacijos atstovą yra ta, kad pastarasis gali prisijungti prisijungti prie ,,Map2heal‘‘ sistemos. Ši sistema išvaduoja nuo begalinių laiko sąnaudų, kai užklausą reikia siųsti kiekvienai gydymo įstaigai atskirai. Paprasčiausiai paciento duomenys įvedami į sistemą, juos vienu metu mato visos prie jos prisijungusios ligoninės ar klinikos. Atsiliepia tos, kurios gali pasiūlyti gydymą, o pacientas renkasi pagal jam patogią vietą ar priimtinesnę kainą. „Map2heal“ technologiškai yra labai moderni internetinė platforma, veikianti net 17 kalbų ir apimanti 87 šalis.

thtc-sveikaspoilsisNaujoji sodininkystė

Akivaizdžiausias Turkijos medicininio turizmo klestėjimo ženklas –  vyrai su turbanus primenančiais tvarsčiais ant galvų. Ypač jų gausu Stambulo gatvėse, mat šiame mieste net 350 klinikų siūlo plaukų persodinimo operacijas. Vyrai išdidžiai žingsniuoja gatvėmis nei kiek neslėpdami, kad atvyko į Turkijos sostinę pasigražinti. Kai kurių pakaušiai dar nusėti šviežių įsodinimo žymių, kiti jau pakeitę baltus tvarsčius juodomis sportininkų galvos juostomis. Daugelis vyrų suderina grožio misiją su šeimos poilsiu – kol gydymas reikalauja priežiūros, visi kartu dairosi po muziejus, ilsisi ir pramogauja.

Turbanų minioje dominuoja tamsesnio gymio vyrai iš Saudo Arabijos, Egipto, Irako, Libijos, Nigerijos, Kenijos, Tanzanijos ir Etiopijos – nors ir sunku patikėti, bet storais juodais plaukais gamtos apdovanoti rytiečiai irgi plinka. Rečiau pamatysi blondiną ar rudaplaukį, nors statistika byloja, kad plaukų transplantacijai atskrenda ir nemažai europiečių, o iš viso atsiauginti plaukų atvykstama iš 60 pasaulio šalių. Plaukų vyrams reikia ne tik dėl grožio, nors būti patraukliu – viena iš svarbių priežasčių atverti piniginę grožio chirurgijai. Internetinės pažintys keičia ne tik lyčių santykius, bet ir grožio standartus. Ko nepadarysi dėl moterų, jei joms esi patrauklesnis su vešlesne šukuosena? Plaukuotos vyro galvos reikalauja ir moderni darbo rinka – kuo atrodai patrauklesnis, tuo geresnės atsiveria karjeros perspektyvos, tad šiuo atveju tai jau ne išlaidavimas, o protinga investicija, dėl kurios ir žmona nepriekaištaus. Na, ir savaime suprantama, jei jau Robbie Williamsas pareiškia pasitankinęs plaukus, tai drąsiau tampa ir kitiems. Kita svarbi priežastis užsimanyti plaukų – medicinos progresas, leidžiantis greitai ir ne itin skausmingai pataisyti šukuosenos defektus, o Turkijoje palyginus su kitomis šalimis – dar ir nebrangiai.

Per dieną visoje Turkijoje padaroma apie 200 plaukų persodinimo operacijų. Prieš trejetą metų pasaulį apskriejęs italų fotografo Emanuele Satolli’io dokumentinių fotografijų ciklas „Turkish hair farmers“ atskleidė šių operacijų užkulisius, o pavadinimas taikliai nusakė esmę –  išties, pažangiausia ir šiuo metu populiariausia plaukų transplantacijos technika FUE kažkuo primena sodininko darbą. Plaukų svogūnėlius gydytojai ima iš ten, kur jų daugiau, dažniausiai – pakaušio srities ir perkelia į nuplikusius plotus (kita plaukų transplantacijos technika FUT leidžia perkelti tik plaukų juostas). Visi nori FUE –  nelieka jokių randų, ne itin skausminga, o rezultatas atrodo natūraliai. Pacientai iš klinikos gali išvykti iškart po operacijos ir greitai atsigauna, nors kol pasiekiamas galutinis rezultatas, prireikia apytiksliai metų. Plaukai dar geriau auga, kai transplantacija derinama su trombocitais praturtintos plazmos (PRP). Pats aukščiausias laiptelis – plaukų transplantacijos metodas DHI – svogūnėliai taip pat sodinami po vieną, tik nebereikia nuskusti visos galvos. Kai kuriems vyrams aktualu neišsiduoti persodinus plaukus, o moterims šis metodas – tikra palaima. Dar nedaugelis klinikų pasaulyje gali pasigirti taikančios DHI, o štai Stambulo klinikos „HairNeva“, kurios logo vaizduoja liūtą vešliais karčiais, atstovai išdidžiai iškėlę galvas stovėjo „Hestourex“ stende – ši klinika gydymui taiko absoliučiai visas moderniausias technologijas, netgi ir kamieninių ląstelių terapiją.

Slaptųjų agentų kelionės

Skirtingai nei vyrai su tvarsčių turbanais, kiti medicinos turistai pernelyg nesiviešina. Tarsi slaptieji agentai jie visiems praneša, kad važiuoja atostogų, o patys tuo tarpu tyliai imasi slaptosios sveikatos tvarkymo misijos.

Dažnai tokio pobūdžio išvykos būna susijusios su pagalbinio apvaisinimo procedūromis. Jei pasiseka, moterys namo jau išskrenda su užsimezgusia gyvybe. Toks gydymo kursas trunka 25-30 dienų. Apie kūdikį svajojanti pora tą laiką praleidžia netoli klinikos jiems išnuomotuose apartamentuose ir tuo metu, kai nereikia būti klinikoje, gali smagiai leisti laiką keliaudami po šalį.

Jei tėvai turi kokių nors paveldimų sveikatos problemų, Turkijos medikai gali atlikti genų inžineriją arba išvengti tam tikrų paveldimų ligų pasirinkus kūdikio lytį. Tiesa, pastarosios procedūros dėl religinių draudimų atliekamos tik Turkijai priklausančio šiaurės Kipro klinikose.

Taupyk sveikatos sąskaita thtc-pamukale-sveikaspoilis

Kiekviena Turkijos klinika turi savą kainų politiką, tad Stambule kainos gali būti aukštesnės, o mažiau žinomos klinikos (užsieniečius priima18 miestų) stengiasi užsidirbti gerą vardą tiekdamos kokybiškas, bet pigesnes paslaugas. Yra klinikų, kurios lydinčiajam asmeniui suteikia keletą parų nemokamos nakvynės arba organizuoja apgyvendinimą net su 25 procentų nuolaida. Turkijos medicininio turizmo asociacija (THTC) yra sudariusi sutartį su Turkijos avialinijomis, todėl bilietai skrendantiems gydytis į asociacijai priklausančias įstaigas parduodami su 50 procentų nuolaida, o kai kada nuolaidos taikomas ir lydintiems asmenims.

Jei atvykstama ne ypatingai silpnos sveikatos, kai nieko daugiau, nei palata, tiesiog neįmanoma pamatyti, įmanoma nušauti iškart du zuikius tarp procedūrų į valias pasidžiaugiant ir kurortų teikiamais malonumais. Turkija – viena iš septynių pasaulio šalių su gausiomis ir geriausios kokybės terminėmis srovėmis. Dauguma terminių vonių lengvai pasiekiamos netgi viešuoju transportu. Tad į garsiąją Pamukalę tikrai verta važiuoti ne tik pasižiūrėti šio gamtos stebuklo, bet ir pastiprinti sveikatą. Taip ir daro daugelis atvykstančių plaukų persodinimo, pagalbinio apvaisinimo, dantų implantavimo procedūroms ar oftalmologinėms operacijoms (šalis yra viena pirmaujančių oftalmologijos krypčių pasaulyje, operuotis kataraktos ar makulos degeneracijos per metus čia atvyksta apie 25 tūkst. užsieniečių).

Taupytis sveikatos sąskaita būtų nuodėmė, bet jeigu kažkur jums gali perpus pigiau ir taip pat gerai atlikti operaciją, tai pakankamai svari priežastis be reikalo neišlaidauti gimtojoje šalyje.

Žurnalas „Moteris“
Leidinys: 2018`07/LIEPA.
Žurnalistė: Ana Treščina


PAPILDOMA INFORMACIJA

THTC-sveikaspoilsisDirbtinis apvaisinimasi-turkija-ilsetis-ir-gydytis-sveikaspoilsis-strapsnis-lrytas.lt