Trombocitais praturtinta plazma (PRP) plaukų transplantacijoje
Plaukų slinkimas – dažna problema šiandieninėje visuomenėje, nepaisant lyties ar amžiaus. Plaukų slinkimą gali sukelti hormoniniai, sveikatos būklės pokyčiai, genetika ar gyvenimo būdo pasirinkimas.
Kadangi plaukų slinkimas dažna problema, todėl nuolat ieškoma naujų ir efektyvių plaukų atkūrimo metodų, nuo plaukų augimą skatinančių vaistų iki plaukų persodinimo operacijų.
Tačiau, kai kurie gydymo metodai gali būti regeneraciniai, t. y. galintys sustiprinti organizmo gebėjimą gydyti save, tam, kad paskatintų plaukų augimą. Dažniausias to pavyzdys yra trombocitais praturtintos plazmos (PRP) injekcijos – metodas, kurį galima naudoti kartu su plaukų persodinimu siekiant maksimalių rezultatų.
Kas yra PRP terapija?
PRP terapija tai regeneracinės medicinos metodas, kurio metu atliekamos kraujo plazmos injekcijos į odą. Procedūros metu naudojama paties paciento kraujo plazma su joje sukoncentruotomis kraujo dalelėmis – trombocitais. Iš trombocitų išsiskiria daugybė augimo faktorių, kurie lemia odos ir joje esančių folikulų greitesnę regeneraciją, naujų kraujagyslių formavimąsi (angiogenezę), kurios padeda aprūpinti deguonimi bei maistinėmis medžiagomis atsinaujinančius audinius. PRP terapija taip pat skatina kolageno gamybą. Šis gydymas – vienas natūraliausių metodų stimuliuoti plaukų augimą.
PRP terapija naudojama šiose srityse:
- Ortopedija
- Dermatologija
- Odontologija
- Kosmetinės procedūros
- Kardiologija
- Akių chirurgija
- Plaukų transplantacija
PRP nuo plaukų slinkimo
Plaukų slinkimo atveju PRP injekcijos gali būti naudojamos plaukų folikulams stimuliuoti, pagerinti bendrą plaukų būklę ir sumažinti plaukų slinkimą.
PRP terapija gali pagreitinti gijimo procesą – tai gali būti naudinga atsigaunant po plaukų persodinimo procedūros, nes apsaugo ir stiprina transplantatą.
Dėl šių priežasčių PRP gali būti naudojamas kartu su plaukų persodinimo procedūra, siekiant maksimaliai gerų rezultatų.
PRP terapijos procedūra
1 žingsnis: konsultacija
Pirmiausia – gydytojo konsultacija. Konsultacijos metu gydytojas įvertins paciento ligos istoriją, sveikatos būklę ir plaukų slinkimo tipą, tam, kad nuspręstų ar PRP terapija jam tinkama.
2 žingsnis: kraujo paėmimas
Jei PRP terapija pacientui tinkama, kitas žingsnis bus kraujo paėmimas. Iš paciento rankos bus paimtas nedidelis kraujo mėginys, kuris bus naudojamas PRP tirpalui sukurti.
3 veiksmas: centrifugavimas
Kraujo mėginys bus patalpintas į centrifugavimo aparatą, tam, kad būtų atskirti trombocitai ir ląstelių augimo faktoriai nuo kitų kraujyje esančių komponentų.
4 žingsnis: PRP paruošimas
PRP tirpalas paruošiamas naudoti procedūrai. Prieš pradedant procedūrą, paciento galvos oda bus paruošiama, suleidžiami vietiniai nuskausminamieji, tam, kad būtų sumažintas diskomfortas procedūros metu.
5 žingsnis: PRP procedūra
Naudojant ploną adatą, PRP tirpalas bus suleidžiamas tiesiai į galvos odą atrinktose plaukų slinkimo ar retėjimo vietose. Injekcijos bus strategiškai išdėstytos taip, kad apimtų kuo daugiau paveiktų sričių.
6 veiksmas: tolesni seansai
PRP terapija gali apimti vieną arba keletą seansų, priklausomai nuo jūsų organizmo reakcijos į gydymą, plaukų išslinkimo kiekio ir ar ši terapija kombinuojama su plaukų transplantacija.
PRP terapijos nauda
PRP terapija gali būti labai veiksminga atkuriant plaukus, ypač kai ji naudojama kartu su plaukų persodinimu.
Pagrindiniai PRP terapijos privalumai:
- Greitesnis gijimas – PRP terapija gali pagreitinti audinių atsistatymą ir regeneraciją, todėl atsigavimas po plaukų persodinimo gali būti greitesnis.
- Padidėjęs transplantato išgyvenamumas plaukų transplantacijos metu. Normalu, kad kai kurie persodinti plaukai gyjant po transplantacijos iškrenta, PRP terapija naudojama siekiant užtikrinti, kad plaukai ataugtų vešlesni ir stipresni.
- Geresnis aprūpinimas maistinėmis medžiagomis – PRP terapija pagerina galvos odos aprūpinimą krauju, o tai padidins jos gaunamų maistinių medžiagų skaičių. Tai gali paskatinti plaukų regeneraciją ir pagreitinti ataugimą.
- Uždegimo mažinimas– uždegimas dažnas veiksnys po plaukų persodinimo, todėl naudojant PRP terapiją jį galima sumažinti, o tai įtakoja greitesnį gijimą.
- Geresnė audinių regeneracija – PRP terapijos augimo faktoriai skatina galvos odos audinių regeneraciją, pagreitina atsigavimą ir skatina sveiką folikulų augimą.
- Pagerinta folikulų sveikatą – PRP terapija gali būti naudojama „miegantiems“ plaukų folikulams atgaivinti, aprūpinant juos reikalingomis maistinėmis medžiagomis. Tai gali paskatinti plaukų augimą, o taip pat plaukai gali ataugti storesni ir stipresni.
PRP terapija gali padėti, paskatinti plaukų regeneraciją ir stipresnių plaukų augimą, tačiau labai svarbu prieš atliekat procedūrą pasikonsultuoti su gydytoju ir aptarti ar ši procedūra jums reikalinga, ir bus naudinga.
Atsigavimas ir rezultatai
Atsigavimas po PRP terapijos seanso užtruks maždaug savaitę ir jo metu gali būti jaučiamas tam tikras diskomfortas injekcijos vietoje.
Šiuo laikotarpiu svarbu vengti aktyvios fizinės veiklos ir naudoti tik tas plaukų priežiūros priemones kurias rekomendavo gydytojas.
Pirmąją savaitę skiepų vietoje greičiausiai atsiras šašai, jie išnyks per kitas dvi savaites.
Jeigu PRP terapija buvo taikoma kartu su plaukų transplantacijos procedūra nauji plaukai gali pradėti augti nuo trijų iki šešių mėnesių po plaukų persodinimo procedūros.
Visi mes esame skirtingi, todėl kai kuriems gali pasimatyti rezultatas ankščiau nei kitiems. Svarbu išlikti kantriems ir laikytis gydytojų rekomendacijų.